Крав Мага

Крав мага – система рукопашного бою та самозахисту, створена в Ізраїлі. Офіціальним «патріархом» крав мага є єврей, що народився у Будапешті, та виріс у Братиславі – Імі Ліхтенфельд. Його батько, Самюель Ліхтенфельд (циркач, борець, засновник клубу важкої атлетики, а після і шеф-детектив міського департамента поліції), вчив свого сина усьому, що знав сам, а також організовував його тренування в багатьох інших видах спорту. Тож Імі також займався плаванням, гімнастикою, боротьбою та боксом. У середині 30х років Імі став лідером групи молодих євреїв, теж спортсменів, як і він самий, об’єднаних щоб протистояти братиславським антисемітським угруповуванням. Цей період може бути названий початком формування крав мага, як суміші боротьби, боксу, та спеціальної физичної підготовки, багаторазово перевіреної в реальних вуличних сутичках. Імі емігрував в Палестину та допомогав становленню держави Ізраїль спершу у війсковій організації «Хагана», попереднику АОІ (Армії Оборони Ізраїлю), а потім в 1948 году, з народженням держави Ізраїль, він став служити в АОІ, де був головним інструктором по фізичній підготовці та рукопашному бою. Так з’явився новий напрямок комбатівз, який назвали просто ближній бій (крав мага).
крав мага студенти демонструють атаку очей під час звільнення від захвата за голову
Крав мага – це не техніка, це тактика. Технічний арсенал може змінюватися (як уже багаторазово відбувалось з часів Імі), але принципи формують те, чим є крав мага.

Спочатку, уся техніка крав мага відштовхується від трьох припущень:
  • будь-яка захисна дія передбачає, що нападник озброєний
  • нападник не один
  • нападник чинить опір.
Тому в крав мага завжди враховується, що
  • будь-який захист застосовується з урахуванням зброї в руках нападника
  • з нападником не варто боротися, або дозволяти йому Вас захопити
  • техніка, що не травмує нападника рано чи пізно приведе Вас до поразки.

Це дозволило сформувати наступні принципи, на яких заснована крав мага:
  • Точка загрози
  • Одночасність захисту та контратаки
  • Простота
  • Розрив дистанції
інструктор крав мага показує удар ліктем під час звільнення від захвата
Точка загрози

Загрозою в цьому випадку є не противник у цілому, а конкретна дія, удар рукою, ножем, захват и т.д. І тут важливо нейтралізувати загрозу до того, як дія відбулась. Тобто реагувати не тоді, коли Вас взяли в захват, придушили, приставили ніж до горла, а на саму спробу такої дії. Це означає «стати своїм власним тілоохоронцем». Тримати свій особистий простір, реагувати на поштовхи, прихват за одежу, руку, що протягнута в вашу сторону. Розцінювати будь-яку дію в Вашу сторону, як можливу загрозу. Напад не повинен бути раптовим. Необхідно аналізувати можливі небезпеки і тримати «точку загрози», якомога подалі від себе.

Одночасність захисту та контратаки

Якщо тільки захищатися від атак нападника - не буде часу на зворотню дію. Для того, щоб досягти одночасності захисту та контратаки в крав мага використовують наступні рішення:

  • «Вибух».
    Зі спокійного, розслабленого стану діяти максимально швидко, жорстко та агресивно.
  • «Верх через низ».
    При атаці по верхній частині контратакувати нападника знизу та навпаки, під час атаки в нижню - контратакувати згори. Не давати нападнику діяти за його планом.
  • «Вхід».
    «Нав’язування» своєї схеми бою. На атаку нападника не відступати, а наступати. Підходити на максимально ближню дистанцію та контратакувати.
Простота

Техніка повинна бути максимально простою, але при цьому ефективною. Крав мага намагається брати за основу прості атакувальні рухи та використовувати інстинктивний захист. З тієї самої причини крав мага приділяє таке велике значення атаці вразливих місць та використанню підручних засобів.

Розрив дистанції

Шокувавши нападника своею контратакою та пам’ятаючи, що нападник може бути не один, тож атака зі сторони або ззаду може відбутися в будь-який момент необходно розірвати дистанцію відштовхнувши нападника руками чи ногою. Після цього необхідно роздивитись по сторонам, оцінити оточення та вирішити, що робити далі. Найбільш розумне рішення - це покинути місце конфлікту якомога швидше, тобто втікти. (Щодо поліцейського чи армійського варіантів, то у цьому випадку мы переходимо до затримання чи взяття у полон)

Важливий момент, що суттєво відрізняє крав мага від інших схожих напрямків – це методика побудови тренінгу. Найчастіше, познайомивши бійців з основним технічним арсеналом, інструктор моделює різноманітні ситуації нападу, заставляючи учнів використовувати вивчений матеріал в ситуаціях, що близькі до реальних ситуацій нападу. Один із девізів крав мага звучить, як «we fight like we train and we train like we fight» (мы тренуємось так, наче ми б’ємось, і ми б’ємось так наче ми тренуємось)
захист від бейсбольної бити в крав мага і контролювання нападника
На сьогодні, крав мага - це один з яскравих прикладів професійного підходу до побудови сучасної системи самозахисту та рукопашного бою.